اصطلاحات قهوه قسمت اول ( آشنایی با اصطلاحات تخصصی قهوه باریستا جوان )

   اصطلاحات قهوه قسمت اول  

 در فرهنگ  نامه قهوه ؛ اصطلاحات قهوه زیادی وجود دارد ؛ یکی از این دسته بندی واژگان مربوط به اصطلاحات طعم و عطر قهوه  و آزمون چشایی قهوه Coffee cupping  ( کاپینگ ) می باشد.که یادگیری این اصطلاحات قهوه به شما کمک میکند تا بتوانید تجربه های طعمی و عطری خود را از قهوه ای که می نوشید ؛ بهتر و واضخ تر توصیف و با دیگران به اشتراک بگذارید .مراحل اصلی در چشیدن و کاپینگ قهوه ، بوئیدن قهوه تازه آسیاب شده ، سپس ترکیب ۸٫۵ گرم قهوه تازه آسیاب شده ( حدودا دو قاشق غذاخوری ) با ۱۵۰ میلی لیتر آب داغ و سه دقیقه زمان دادن برای خیس خوردن قهوه ؛ سپس کنار زدن لایه روی قهوه و بوییدن عطر قهوه ، سپس هورت کشیدن قوی و سریع قهوه با قاشق به منظور پوشش دادن تمام سطح زبان و چشیدن بهتر قهوه ؛ و بررسی عطر و طعم قهوه و بدنه و aftertaste قهوه می باشد. در بسیاری از قهوه ها از نظر طعم و مزه بدلیل نوع و گونه هر قهوه ؛ تفاوت های ظریفی وجود دارد و علاوه بر این ؛ نوع روست قهوه ؛ تازگی قهوه و نوع فرآوری ای که روی قهوه انجام می شود ؛ بر طعم و عطر قهوه اثر گذار است . چشیدن قهوه و آزمون چشایی قهوه ( coffee cupping ) به شناسایی نقص ها و خصیصه های عطری طعمی قهوه در انتخاب نهایی یک قهوه قبل از خرید آن به مقدار زیاد و واردات قهوه ؛ کمک شایانی خواهد کرد .

  در ادامه مطلب تعدادی از اصطلاحات قهوه  مربوط به آزمون چشایی قهوه را برای شما ذکر مینمایم . ( اصطلاحات قهوه )

Acidity (اسیدیته قهوه):

اسیدیته در قهوه از خصیصه های مثبت در قهوه بوده و به قهوه روح و جان میبخشد و به اسیدی بودن و مقدار PH  موجود در قهوه اشاره دارد. اسیدیته قهوه با ترش بودن قهوه که از نقص های طعمی قهوه هست ؛ کاملا متفاوت است .اسیدیته اشاره به ویژگی های طعمی تند و تیز و میوه ای و مرکبات مانند در قهوه دارد. برخی از اسیدها در قهوه ؛ طعم قهوه را میوه ای می کند ؛ مانند اسید سیتریک که خصیصه طعمی مرکبات ؛ مانند پرتقال را یادآوری میکند و یا اسید فسفریک که  طعمی مانند گریپ فروت را یادآوری میکند .

Acrid (قهوه زننده):

طعم زننده و نا ملایم ؛ به قهوه ای با طعم ترش و تیز و گزنده گفته می شود. ( اصطلاحات قهوه )

Aroma (آروما قهوه) :

آروما یا عطر در قهوه اشاره به بو یا رایحه قهوه تازه دم آوری شده ؛ اعم از میوه ای ؛ دودی ؛ گیاهی ؛ وانیلی و… دارد. بدون حس بویایی ؛ حواس چشایی ما محدود به حس شوری و شیرینی و ترشی و تلخی می شود ؛ اما بسیاری از تفاوت های ظریف یک قهوه ، در عطر و بوی آن منعکس شده است و توسط بینی حس می شود . بطور مثال ؛ رایحه گلی به وضوح در عطر قهوه تجربه می شود نه توسط زبان و چشایی ! عطر قهوه همچنین پس از نوشیدن قهوه ؛ هنگامی که بخار قهوه به سمت بالا و مسیر بویایی می رود ؛ حس می شود . کانال بویایی که در پشت بینی قرار دارد ؛ مسئول درک کردن بخش اعظم  aftertaste یک قهوه می باشد. عطر قهوه اندکی پس از روست ؛ در بالاترین سطح خود قرار دارد و پس از آن بسرعت کاهش می یابد. طراوت قهوه ، از جمله عطر قهوه اگر پس از تفت دادن بصورت مناسب نگه داری شود ؛ می تواند برای ماه ها حفظ گردد. ( اصطلاحات قهوه )

Ballance(قهوه ی متعادل) :

متعادل ؛ به قهوه ای متعادل گفته می شود که یک خصیصه غالب نسبت به دیگر خصیصه هایش نداشته باشد ، یعنی قهوه ای با ویژگی های دلپذیر از عطر و طعم و اسیدیته و بدنه ، که همگی در فنجان ؛ در تعادل با یکدیگر باشند و هیچکدام از این ویژگی ها غالب بر بقیه نباشد . ( اصطلاحات قهوه )

Bitter (تلخی قهوه):

تلخ ، طعم اصلی ای که به قهوه نسبت داده می شود ؛ است . تلخی قهوه بدلیل کافئین و دیگر آلکالوئیدهای موجود در قهوه است که توسط گیرنده های چشایی انتهای زبان ، حس می گردد. قهوه ای که بیش از حد تلخ باشد ، نامطبوع و ناخوشایند و زننده می گردد ؛ همچنین هرچه روست قهوه بیشتر و تیره تر میگردد ؛ تلخی قهوه بیشتر می شود . ( اصطلاحات قهوه )

Body(بادی قهوه) :

بادی یا بدنه به وزنی که از قهوه در دهان هنگام نوشیدن قهوه در دهان درک می شود , گفته می شود که می تواند با اصطلاحات سبک light  ( رقیق ) یا متوسط medium  و یا ؛ پر و کامل Full  ( غلیظ ) و یا خیلی غلیظ Full body  تعریف شود. بدنه قهوه ، کاملا با مقدار مواد محلول و معلق و چربی های استخراج شده در قهوه ؛ رابطه مستقیم دارد و می تواند از محدوده رقیق و آبکی تا غلیظ را در بر گیرد. بطور مثال یک شربت ؛ بدنه بیشتری نسبت به یک قهوه اسپرسو دارد ؛ و یا اینکه شیر نسبت به آب غلیظ تر و دارای بدنه ضخیم تری است . ( اصطلاحات قهوه )

 

جست و جو

دسته بندی‌ها

تماس با ما

با ما تماس بگیرید و از مشاورین ما کمک بگیرید.
0915 615 8310
همه روزه 8-19

ما را دنبال کنید