طراحی درست و تناسب چیدمان تجهیزات و تاسیسات دپارتمان غذا و نوشیدنی در مجتمع های بزرگ خدماتی همچون هتل ها ، رستوران ها ، بیمارستان ها  دانشگاه ها و ... همواره یکی از دغدغه های کارفرمایان  می باشد . در برخی از پروژه ها این بخش از کار به شرکت های پیمانکار تولید کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی سپرده می شود . در این شرایط معمولا به علت عدم آشنایی برخی از شرکت های مذکور با اصول علم طراحی فضاهای خدماتی دپارتمان غذا و نوشیدنی و تاکید آنها به استفاده از محصولات تولیدی خود ، طرح نهایی  در عمل پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان نخواهد بود . گروه مشاوران راژمان گستران با بهره گیری از نیروهای متخصص در زمینه طراحی فضاهای خدماتی دپارتمان غذا و نوشیدنی و با آشنایی کامل به اصول طراحی این فضا ها بر اساس استاندارد های موجود خدمات مشاوره و طراحی را به بهترین نحو ممکن در اختیار مشتریان گرامی قرار می دهد . خدمات مشاوره در این مرحله با تعریف و طراحی پلان فضاهای خدماتی دپارتمان غذا و نوشیدنی آغاز می گردد. لکه گذاری و تعریف تمام فضاهای لازم الاجرا ، نیازمند بدست آوردن ظرفیت تولید و پخت می باشد . این ظرفیت بسته به تعریف کاربری هتل ، تعداد واحد های اقامتی و نیز میزان استفاده مشتریان بومی از واحد های غذا و نوشیدنی و همچنین بازار هدف هتل قابل محاسبه می باشد . انتخاب نوع تجهیزات بر اساس حجم تولید و پخت به منظور ارائه خدمات به صورت بهینه در نظر گرفته می شود و همچنین چیدمان این تجهیزات به نحوی می باشد که کارکرد منابع انسانی بدون اختلال و با بالاترین ضریب راندمان ممکن صورت پذیرد. پس از نهایی شدن لیست تجهیزات و همچنین پلان مبلان دپارتمان غذا و نوشیدنی ، ظرفیت مورد نیاز تاسیسات برق و مکانیک به منظور تعمیم به ظرفیت کلی هتل به مشاورین تاسیسات برق و مکانیک ارسال می گردد .

طراحی و تجهیز

طراحی تخصص و چیدمان تجهیزات دپارتمان غذا و نوشیدنی بر اساس ضوابط، استانداردها، اصول و مبنا و فرآیند مشخص  انجام می گیرد ، با در نظر داشتن ظرفیت نهایی پخت و تولید در هر کدام از واحد های دپارتمان غذا و نوشیدنی ، عامل کنترلی برای تعریف فضا ها باید به گونه ای باشد تا مواد اولیه از یک نقطه وارد شده و پس از توزین و انبارش در واحد های مربوطه توزیع  شود و سپس  بعد  از فرآیند آماده سازی و تولید نهایی از یک  نقطه خارج  شود . هرگونه  دسترسی اضافی چه در تحویل و چه در خروج باعث ایجاد اختلال در فرآیند کنترلی انبار شده و نیز در زمان های شلوغی کارکرد بهره برداری را دچار نقص خواهد کرد .
برای چیدمان هر فضا با توجه به حد اقل های مورد تایید اداره بهداشت یا هر نهاد کنترلی دیگر انتخاب تجهیزات و چیدمان آنها باید به گونه ای باشد که سیکل تولید دچار عقب گرد نشود . این عقب گرد باعث افت شدید راندمان نیروی انسانی و نیز بالا رفتن زمان تولید در زمان های شلوغی خواهد شد . چیدمان تجهیزات در هر فضا بسته به تعریف آن فضا متغیر می باشد . من باب مثال برای تعریف چیدمان فضای آماده سازی و شستشوی سبزیجات ، حداقل فضا به منظور شستشو و گندزدایی از مواد اولیه آیتم کنترلی حد اقلی می باشد اما ظرفیت نهایی این واحد به مواردی نظیر تعداد واحدهای مصرف کننده از این واحد و نیز نوع انبار های سرمایشی بستگی دارد . اینکه انبار سرمایشی روزانه سردخانه می باشد یا یخچال و یا اینکه به جز آشپزخانه واحد هایی نظیر کافی شاپ ، روم سرویس ، آشپزخانه سرد و . . .  از این واحد تغذیه می شوند عواملی هستند که در تعیین ظرفیت این فضا و نوع چیدمان تجهیزات آن بر اساس تنوع محصولات اولیه دخیل می باشد .
​​​​​​​  لازمه رسیدن به چیدمان صحیح و اصولی داشتن دانش فنی و تجربه کار در محیطهای مشابه میباشد که مشاوران ما با تکیه بر دارا بودن این دو اصل کلی بهترین ، موثر ترین و پویا ترین راه کار را به متقاضیان ارائه می نمایند . 

صفحه اصلی
بازگشت به خدمات